Fončordskí farníci putovali

Farská púť, ktorú sme vykonali, sa uskutočnila od 16. - 23. apríla 2024. Navštívili sme krásne pútnické miesta. Našim sprievodcom bol vdp. Marián Mlynárik, farár na Dobrej Nive. Spolu s našimi duchovnými otcami - pánom farárom Miroslavom a kaplánom Patrikom navštívilo 48 pútnikov Porto, kde sme pristáli lietadlom a odtiaľto sme sa dopravili do Fatimy objednaným autobusom. Prvé momenty patrili sv. omši, prehliadke bazilík zjavenia Panny Márie Fatimskej a hrobom sv. fatimských detí. Večer sme sa zúčastnili sviečkového sprievodu, kde bolo mnoho pútnikov z rôznych kútov sveta. 2. deň sme navštívili múzeá voskových figurín a darov od miestnych obyvateľov Panne Márii. Potom sme sa pomodlili krížovú cestu a navštívili sme rodný dom sv. Lucie. Na tretí deň sme putovali do Braggy, kde sme navštívili miestne chrámy a v Santiagu de Compostella sv. Jakuba. Mnoho krásnych miest a kostolov, miestnych obchodov s devocionáliami a ľudí nás privítalo úsmevom a otvorenou náručou. Ďalším pútnickým miestom bola Loyola, rodisko Iniga - sv. Ignáca, zakladateľa jezuitského rádu. Tu sme navštívili chrám a aj jeho rodný dom.

Ďalšou a poslednou pútnickou krajinou bolo Francúzsko. Tu sme navštívili Lurdy, kde sme zažili krásne a milostivé chvíle pod plášťom Panny Márie - Nepoškvrneného počatia a sv. Bernadetty. Aj tu sme sa zúčastnili sv. omší, modlitieb, procesií a sviečkových sprievodov. Potom sme vystúpili do 1800 - metrovej výšky n. m. - La Sallette, ktoré je známe plačúcou Pannou Máriou, zjavujúcou sa malým deťom - pastierikom. Po odslúžení sv. omše v miestnom chráme sme sa pokochali prostredím a prírodou v horách a cestovali sme do posledného pútnického mesta - Lyonu. Posledný deň patril sv. omši v hornej Bazilike Nanebovzatia Panny Márie, prehliadke mesta a rozlúčke s pútnickými mestami.

Pán Boh zaplať za krásny čas!