Farská púť na hore Živčáková

V sobotu 14. októbra 2023 sme sa vybrali na farskú púť do Turzovky, na horu Živčáková. História sa píše do roku 1958, kedy sa miestnemu roľníkovi zjavila Matúšovi Lašútovi zjavila Panna Mária na mieste, kde stojí dnes kaplnka Panny Márie Lurdskej. Keďže bol socializmus a štátna moc bojovala proti akejkoľvek cirkevnej záležitosti či autorite, vyhlásili ho za miestneho blázna a zatkli ho. Po mnohých ťažkých rokoch a nástupe slobody bola v roku 1993 posvätená táto kaplnka a neskôr b roku 2015 bola postavená nová Bazilika Panny Márie, Matky Cirkvi. Dodnes je toto miesto krásnym a obdivuhodným monumentom na tieto roky, kde chodí mnoho pútnikov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. S našimi, ale aj ostatnými pútnikmi sme slávili sv. omšu v Bazilike o 11.00. Miestny predstavený rehole Najsvätejších Sŕdc Pána Ježiša a Panny Márie, ktorý s ostatnými zo spomínanej komunity spravujú miestnu Baziliku, nás v kázni povzbudil, aby sme podľa vzoru Najsvätejšej Matky a Panny poukazovali vždy na Ježiša a to v akejkoľvek životnej situácii. Po sv. omši sme si ešte prehliadli miestne skvosty, ako sú pramene pri kaplnke Panny Márie, samotnú kaplnku ako aj "očný prameň," podľa tradície ktorého si tu niekto nechal okuliare, keď si s vodou z prameňa potrel oči. Plní duchovných zážitkov sme odchádzali z tohto požehnaného miesta.